APLIKONI MASIVISHT PĖR T'U REGJISTRUAR SI VOTUES JASHTĖ KOSOVĖS

Tė dy formularėt e aplikimit mund t'i gjeni nė faqen e KQZ-sė pėrmes kėtyre vegėzave, ose mund ti shkarkoni ato direkt:

Formulari 1:

Formulari 1 i aplikimit pėr votim jashtė Kosovės nė faqen zyrtare tė KQZ
OSE SHKARKO DIREKT

Formulari 2:

Formulari 2 i aplikimit pėr votim jashtė Kosovės nė faqen zyrtare tė KQZ
OSE SHKARKO DIREKT

UDHĖZIMET

Formularin e PARĖ (1) shkarkojeni, plotėsojeni dhe nėnshkruani te gjithė ju qė keni shtetėsi tė Kosovės dhe keni dokumente tė vlefshme si:

1. Pasaportė
2. Leternjoftim
3. Patent Shofer.

Skanoni apo fotografoni nė tė dyja anėt dhe dėrgoni aplikimin nė e-mail adresat e KQZ-sė.

[email protected]
[email protected]

Kujdes! Nėse dokumentet tuaja nuk janė tė vlefshme pėr shkak se ju ka skaduar afati, BASHKANGJITENI nė aplikim njė dokument tė vlefshėm tė shtetit ku jetoni tė fotografuar apo skenuar nė tė dyja anėt.

Formularin e DYTĖ (2) shkarkojeni, plotėsojeni dhe nėnshkruani tė gjithė ju qė nuk keni shtetėsi tė Kosovės por qė keni tė drejtė pėr shtetėsi.

Bashkangjiteni nė aplikim dokumente tė vlefshme tė identitetin tuaj tė vendit ku jetoni si:

1. Pasaportė
2. Leternjoftim
3. Paten Shofer

Gjithashu, aplikuesi i cili nuk ėshtė shtetas i Republikės sė Kosovės pėr ta dėshmuar njėrėn nga kriteret e zotėsisė juridike, tė cilat janė tė mjaftueshme pėr tu pėrfshirė si votues nė listėn e votuesve jashtė Kosovės, atėherė ju duhet ta dėrgojė njėrėn nga kopjen e dokumenteve tė mė poshtme:

NĖSE KENI LINDUR NĖ KOSOVĖ

Ju mund ta dėrgoni njėrėn nga kėto dokumente:

Ku kėto dokumente duhet tė pėrmbajnė si datė tė lėshimit tė dokumentit, mė sė largu me 10 qershor 1999, dhe nė tė cilat dokumente vendi i lindjes ėshtė nė Kosovė.

NĖSE KENI NJĖRIN PRIND TĖ LINDUR NĖ KOSOVĖ

Ju mund ta dėrgoni njėrėn nga kėto dokumente:

Kopjen e dokumentit identifikues, ose certifikatėn e lindjes, e lėshuar nga Republika e Kosovės, ose administrata e UNMIK-ut, ose administrata e ish – Jugosllavisė tė prindit tuaj, ku pėrmes njėrės nga kėto dokumente dėshmohet si prindi juaj ka lindur nė Kosovė, dhe nė kėtė rast ju duhet ta dėrgoni edhe njė kopje tė dokumentit, si certifikatė e lindjes sė shtetit ku jetoni, ku nė kėtė dokument emri i prindit tuaj pėrputhet me dokumentet e kėrkuara tė cilat janė lėshuar nga Republika e Kosovės, administrata e UNMIK-ut, ose administrata e ish – Jugosllavisė

PERFUNDIMI

Pasi t'i kompletoni dokumentet e nevojshme pėr aplikim dėrgoni nė e-mail adresat e KQZ-sė.

[email protected]
[email protected]

VĖREJTJE

Mos harroni aplikimet pranohen deri me 21 janar nė ora 18:00.